A polarizált fény
Fényenergia - a szöveteken áthaladó és azok által fokozatosan elnyelt fényenergia olyan fotokémiai változásokat idéz elő, melyek gyógyászati szempontból nagyon jelentősek. A szervezetre való hatásuk szerint 3 fő csoportra oszthatók fel:
- Az analgetikus hatás, melyet fájdalomtompításként érzékelünk, annak köszönhetően jön létre, hogy a fényenergia természetes hatása csökkenti az idegsejtek érzékenységét azokon a helyeken, ahol áthalad a polarizált fény.
- A gyulladásgátló hatás annak köszönhetően jön létre, hogy a polarizált fény aktiválja azokat a természetes összetevőket, amelyek részt vesznek a gyulladás megszüntetésében. Nagy jelentősége van annak is, hogy a fényterápia támogatja a vérerek kitágulását, gyorsítja az anyagcserét, és ezzel fokozódik a szervezet saját immunrendszerének reakciója.
- A biostimuláló hatás a nagyobb mennyiségű fényenergiával való ellátásnak köszönhetően jelentős mértékben támogatja és meggyorsítja a sejtek és a sérült szövetek megújulását és egészséges fejlődését. Ennek alapvető jelentősége van a szervezet épségének a megőrzésében.
A biostimuláció a szervezet különböző szintjein fejti ki hatását:
- molekuláris szinten - sztereokémiai változásokat idéz elő a molekulákban, meggyorsítja a kollagén és a fehérjék szintézisét, az oxigéncserét és a redukciós oxigén-felvételi folyamat aktiválását (antitoxikus hatás)
- sejtek szintjén - növeli a sejtek elektromos mezőjének a potenciálját, módosítja a sejtmembrán potenciálját, segíti a szövet regenerációját
- szövetek szintjén - megváltoztatja a sejtközi folyadék pH-értékét, alkalizál=lúgosít
- szervek szintjén - normalizálja működésüket
- szervezet szintjén - az egészség, a testi ellenállóképesség, és a közérzet javulásához és megtartásához járul hozzá.
A szakirodalomban a biostimulációról többek között olvashatjuk azt is, hogy a polarizált fény az önálló szövetsejtek szintjén elindítja az irányító folyamatokat, vagy a már elkezdődött ilyen folyamatokat serkenti és lassítja a kóros és degeneratív elváltozásokat.
A polarizált fény hatást fejt ki a sejtmembrán és mitokondriumok molekuláris szerkezetére, és ezzel meggyorsítja a metabolikus folyamatokat salakanyag felhalmozódása nélkül, serkenti a szükséges anyagok (ópioidok, prosztaglandinok, neurotranszmitterek, stb.) képződését a sejtben és tompítja a beteg állapotokat kísérő anyagok kialakulását.
Megfigyelhető továbbá a makrofágok (falósejtek) aktivitásának növekedése, amelyek a sebek sikeres gyógyulásához szükségesek, valamint a fibroblasztok tevékenységének élénkülése, amelyek alapját képezik a bőrtranszplantátumok és sebhelyek hegesedési folyamatának.
Jellemzők
Polarizáció
A Polarizált gyógylámpa fénye lineárisan polarizált fény, ami azt jelenti, hogy a fényhullámai párhuzamos síkon mozognak.
Polikromatikus
A Polarizált fény polikromatikus fény. Ez azt jelenti, hogy nem csak egy hullámhosszt tartalmaz (mint a lézerfény), hanem egy szélesebb tartományt, mely magába foglalja a látható fényt és a közeli infravörös tartomány egy részét. A polarizált fény hullámhossza 480 nm és 750 nm között van. A polarizált fényű készülék a nemkívánatos és bőrre káros ultraibolya (UV) sugarakat nem sugároz.
Inkoherencia
A lézerfénnyel ellentétben a polarizált fény nem koherens, vagyis fázison kívüli fény. Ez azt jelenti, hogy a hullámhosszak nem esnek egybe.
Alacsony energiájú
A polarizált fény energiasűrűsége alacsony. Ennek az energiasűrűségnek biostimulációs hatásai vannak. Ez azt jelenti, hogy a fény a szervezet biológiai folyamatait pozitívan serkenti.